Suomalaisten pelit päättyivät Karan EM-kilpailuissa

11.4.2025

Karan EM-kilpailujen ensimmäinen kilpailupäivä on aina raaka sillä kolmen hengen lohkoista vain lohkoykkönen selvittää tiensä jatkopeleihin seuraavalle päivälle. 

Suomelta oli kolme edustajaa kilpailussa (Jarno Ahola, Timo Hjort ja Sauli Solhagen) mukana jossa 48 pelaajaa pelasi 16:ssa kolmen hengen alkulohkossa ja hallitseva maailmanmestari ja rankingin Top15 sijoitettiin suoraan 32:n parhaan joukkoon.

Karan EM-kilpailuissa pelattiin myös joukkuekilpailu ennen henkilökohtaista kilpailua jossa Suomea oli edustamassa Sauli Solhagen ja Timo Hjortin.

 

Sauli Solhagen ja Timo Hjort hävisivät molemmat kamppailut joukkuekilpailussa. Vastassa oli mm. Euroopanmestariksi pelannut Turkin joukkue.

Jarno Ahola pelasi heti aamupäivän toisessa lohkossa ja sai vastaansa ensin Espanjan Carlos Crespon ja iltapäiväpelissä Tshekin Radek Novakin. Kummastakin pelistä tuli tappio joten Aholan pelit päättyivät siihen. Jälkimmäisessä ottelussa Novakia vastaan Ahola oli vielä 20 lyöntivuoron jälkeen hyvässä johdossa, mutta tshekkiläinen pelasi tämän jälkeen hyvin laadukasta karaa ja käänsi pelin itselleen. Jatkoon lohkosta meni kuitenkin lopulta Crespo.

Jarno Ahola vs. Carlos Crespo 14-40 (26lv) 0,538-1,538 (HR 4-4)
Jarno Ahola vs. Radek Novak 27-40 (30lv) 0,900-1,333 (HR 4-8)

Jarno Aholan peli kulki varsin malliikkaasti yhden keskiarvon paremmalla puolella ottelun puoleen väliin asti. Peli hieman laantui ja tshekkiläinen nousi takaa ensin hienolla kahdeksan karan sarjalla ohi ja meni lopulta menojaan voittoon. (kuva: Maarit Gerkman)

Timo Hjort aloitti myös aamupäivän sessiossa ja ensimmäisenä oli vastassa Ruotsin Nalle Olsson. Iltapäivän pelissä Hjort puolestaan pelasi Kreikan Konstantinos Kokkorista vastaan ja tätä vastaan Hjort pelasikin varsin mukavasti yhden keskiarvolla läpi ottelun. Voittoihin otteet ei silti riittäneet joten myös Timo Hjortin pelit päättyivät kahteen tappioon. Olssonin ja Kokkoriksen vastakkaisottelu päättyi kutkuttavasti tasan joten kreikkalainen eteni näistä niukasti jatkoon paremman keskiarvon turvin.

Timo Hjort vs. Nalle Olsson 24-40 (42lv) 0,571-0,952 (HR 4-4)
Timo Hjort vs. Konstantinos Kokkoris 29-40 (29lv) 1,000-1,379 (HR 2-6)

Timo Hjort oli ensimmäisessä kansainvälisessä ottelussaan jo vuonna 1981, kun hän oli edustamassa Suomea PM-kilpailuissa Helsingissä. Silloin mestaruuden voitti Ruotsin Torbjörn Blomdahl joka on myös tällä hetkellä hallitseva Euroopanmestari voitettuaan viime vuonna finaalin samaisessa paikassa. Kuva: Maarit Gerkman (Timo Hjortin tämän päivän toisen ottelun teikkauksesta kreikkalaista Kokkorista vastaan)

Sauli Solhagen aloitti kisaurakkansa vasta iltapäivällä ja varsin mukavasti alkoikin, sillä avausottelusta tuli voitto Norjan Jo Bjørnstadista. Jatkoon pääsy olisi kuitenkin vaatinut voiton Saksan Amir Ibraimovista, mutta vaikka Sauli pelasi jopa avausotteluaan tehokkaammin toisen ottelun niin Ibraimov nakutteli ottelusta voittajana ja lohkovoittoon.

Sauli Solhagen vs. Jo Bjørnstad 40-22 (65lv) 0,615-0,338 (HR 5-3)
Sauli Solhagen vs. Amir Ibraimov 23-40 (28lv) 0,821-1,428 (HR 4-6)

Sauli Solhagen on myös hyvin kokenut kilpailija ja "juhlistaa" karaan kohdistuvaa lajirakkautta tänä vuonna jo 50 vuoden ajalta sillä hänen ensikosketuksensa on vuodelta 1975. Sauli on myös hallitseva karan Suomenmestari viime vuodelta. (kuva: Maarit Gerkman)

Ottelun tulospalvelu on Eurobilliardin sivuilla jossa perjantaina pelit jatkuu 32-cupin merkeissä.
Kara EM-kilpailu 10.-13.4.2025 tulospalvelu

Suomalaisten sijoitukset (64 pelaajaa):
48. Sauli Solhagen - 1 voitto, 63 karaa, 93 lyöntivuoroa, 0,677 keskiarvo, pisin sarja 5
60. Timo Hjort - 0 voittoa, 53 karaa, 71 lyöntivuoroa, 0,746 keskiarvo, pisin sarja 4
61. Jarno Ahola - 0 voittoa, 41 karaa, 56 lyöntivuoroa, 0,732 keskiarvo, pisin sarja 4

Joukkueen huoltojoukoissa mukana matkassa myös Maarit Gerkman.
(kuvat Maarit Gerkman ja Jarno Ahola ja kuvagalleriassa myös Kara EM viralliset kuvat by CEB)